Mimo wszystko dobra rzecz

27 czerwca
16:06 2011

Wbrew pozorom oraz sytuacji jaka panuje na rynku kredytowym banki lubią robić z nami klientami interesy – bankom zawsze zależało na naszych pieniądzach i nadal zależy. Problem tylko w tym, że najczęściej widzą w tym tylko własny biznes, a szacunek dla klienta jest coraz częściej dla nich kosmosem.

W związku z tym coraz częściej też działają nieuczciwe w stosunku do swoich klientów. Przynosi to określone skutki również dla samych banków, ponieważ konkurencja na tym rynku z roku na rok rośnie. Tymczasem jeszcze do niedawna banki dosłownie biły się o klientów, o ich pieniądze, oszczędności, prześcigały się w ofertach, oprocentowaniach kont i lokat bankowych, promocjach oraz ulgach w opłatach bankowych. Teraz już tego nie ma, aczkolwiek w pewnych produktach i usługach nadal trwa ostra rywalizacja pomiędzy bankami. Poza tym banki nie zapominają też, że Polacy nadal mają do polskich banków zaufanie skoro przetrzymują na kontach bankowych prawie 900 miliardów złotych, a niewiele mniej przetrzymują nadal w domach.

– Chyba niekoniecznie mają zaufanie skoro tylko jedna czwarta dorosłych Polaków ma założone konta, a zdecydowana większość transakcji finansowych odbywa się za pomocą gotówki. Niestety najczęściej osobiste konta bankowe są nieoprocentowane, lub oprocentowane w tak minimalny sposób,  że najlepiej jakby banki się nie ośmieszały i tego oprocentowania w ogóle by nie było. Gdyby pieniądze ze zwykłych kont klienci banków zainwestowali na przykład w lokaty, bądź złożyli na rachunki oszczędnościowe mieliby przynajmniej zagwarantowane odsetki. A tak mają tylko same kłopoty, chyba, że zaletą takich kont można nazwać kredyty w ROR – stwierdził jeden z klientów.

Niestety, ale na palcach jednej ręki można wyliczyć banki, które mają uczciwie oprocentowanie kont osobistych. Są na przykład wśród nich bank ochrony środowiska, toyota bank, czy ostatnio kredyt bank. Ale nie ma nic za darmo, bowiem banki też mają też swoje wymagania, o których klienci najczęściej dowiadują się dopiero przy podpisywaniu umowy. No i za rozwiązanie umowy, czyli likwidację konta też trzeba zapłacić. Ale konta bankowe mają też swoje zalety. Na przykład o wiele łatwiej jest dostać kredyty w ROR, niż zwykłe kredyty gotówkowe.

Powinniśmy tylko pamiętać, że mamy prawo wyboru i możemy w każdej chwili konto zmienić. Wracając do kredytów w ROR, to należy podkreślić – ponieważ jest to ważne – że posiadacze kont bankowych mogą liczyć na kredyty w ROR dlatego, bo jeżeli bank ma wgląd do konta klienta i jego finansów, przyznając takie kredyty niczego specjalnie nie ryzykuje. Dlatego dużą zaletą konta bankowego jest też możliwość szybszego i pewniejszego uzyskania kredytu, bowiem wspomniane kredyty w ROR są przyznawane przez banki, w których klienci mają swoje rachunki.