Tylko w okresie promocji

29 stycznia
06:35 2011

Ci co mają pieniądze zastanawiają się jaką formę oszczędzania najlepiej wybrać, gdzie i jak ulokować swoje pieniądze tak, aby procentowały. Ci co ich nie mają, nie mają też takiego dylematu i najczęściej albo trzymają pieniądze w domu, albo na zwykłych kontach bankowych, które z reguły nie są oprocentowane, a jeżeli już to najczęściej jest to oprocentowanie raczej symboliczne.  Natomiast konta oszczędnościowe są oprocentowane i to najczęściej w granicach 4-5 procent. Istnieją więc konta oszczędnościowe, których oprocentowanie jest podobne do lokat bankowych a w niektórych przypadkach nawet większe. Na przykład oszczędnościowe konto bankowe Getin Bank, które ma już zupełnie przyzwoite oprocentowanie sięgające 4,5%. Tak przynajmniej jest napisane w reklamie tego produktu, ale nie ma chyba powodu aby bankowi nie wierzyć.
– Rzeczywiście oszczędnościowe konto Getin Bank jest oprocentowane na 4,5% w skali roku, ale tylko w okresie promocji, która trwa do 14 marca 2011 roku. Później oszczędnościowe kont Getin Bank jest już oprocentowane tylko na 2%. Zapis ten jak zwykle w takich przypadkach znajduje się na końcu reklamy i napisany jest bardzo małym drukiem. Aby takie konto otworzyć trzeba najpierw posiadać w tym banku konto skarbonkowe lub konto swobodne. Tylko jest to oferta mało atrakcyjna ze względu na kończący się czas promocji. W chwili obecnej oszczędnościowe konto Getin Bank znajduje się wprawdzie w dziesiątce najlepszych kont oszczędnościowych, ale po okresie promocyjnym z pewnością z niej wypadnie. Czy zatem warto angażować się w taki produkt? – retorycznie pyta jeden z klientów.
Wielu takich niezdecydowanych klientów banków zastanawia się, czy jednak nie lepiej zainwestować w lokaty bankowe, ale rynek lokat bankowych od dawna kuleje. Przede wszystkim dlatego, ponieważ same banki jak dotąd nie były zainteresowane depozytami bankowymi i systematycznie zmniejszały ich oprocentowanie. Był czas, że najlepsze lokaty bankowe oprocentowany były nawet na 11-13%. Ale wtedy banki uzupełniały swój nadszarpnięty przez kryzys kapitał. Teraz najczęściej ich oprocentowanie nie przekracza 5-6%, a te które są wyżej oprocentowane są łączone z pakietami inwestycyjnymi.Jeżeli więc zastanawiamy się czy wybierać konta oszczędnościowe czy lokaty bankowe, wielu klientów banków stawia na konta oszczędnościowe, z których w każdej chwili i bez żadnych konsekwencji finansowych można wybrać pieniądze. Z lokat z reguły nie można wybierać pieniędzy, ponieważ w takich sytuacjach klient traci odsetki. Poza tym jest jeszcze jeden poważny argument przemawiający na niekorzyść lokat, a za kontami oszczędnościowymi jest współczynnik inflacyjny.