Uwaga na niedopuszczalne saldo debetowe

26 marca
13:50 2017

Rachunek osobisty z możliwością korzystania z debetu to bardzo przydatne rozwiązanie. Jako użytkownik trzeba jednak uważać na niedopuszczalne saldo debetowe.

Próbując przyciągnąć nowych klientów, banki oferują im rozwiązania takie jak rachunek osobisty (popularny ROR) połączony z linią kredytową na nim. Klient w takiej sytuacji otrzymuje możliwość pożyczania w łatwy sposób pieniędzy bez zaciągania pożyczki.

Wygodnie i praktycznie

Zwykłe rachunki osobiste służą do tego, aby gromadzić na nich nasze bieżące środki. Zwykle taki rachunek jest platformą dowodzenia naszymi finansami, z której robimy przelewy za rachunki lub kupujemy różne rzeczy.

Rachunek służy także jako miejsce otrzymywania naszej miesięcznej wypłaty. Dzięki dołączonej doń karty debetowej możliwe jest także bezgotówkowe robienie zakupów. Jest to bez wątpienia wygodne i w chwili obecnej stało się całkowicie naturalną i oczywistą funkcjonalnością.

Aby jednak ROR był jeszcze bardziej atrakcyjny i wygodny, banki przygotowały dla swoich klientów jego modyfikację. Jest nią konto z linią debetową. Taki rachunek daje jego właścicielowi możliwość pożyczania pieniędzy bez konieczności zaciągania pożyczki. Bank w zamian za opłatę za udostępnienie linii debetowej oraz za oprocentowanie od pożyczonej kwoty oferuje nam każdego miesiąca określoną kwotę, którą możemy odeń pożyczyć. Taka pożyczka nie wiąże się z dodatkowymi czynnościami i pozwala rozwiązać finansowe trudności, nawet jeśli na naszym koncie w danej chwili nie ma żadnych środków.

Ostrożność popłaca

Konto z linią debetową można założyć łatwo, a jego obsługa nie sprawia żadnych trudności. Rzeczywiście jest to proste, choć trzeba pamiętać, że przekroczenie naszego limitu debetowego może drogo kosztować. Należy bardzo dokładnie przestrzegać kwoty wyznaczonej przez bank, ponieważ jeśli ją przekroczymy, to możemy się narazić na  konsekwencje finansowe.

Powstanie niedopuszczalnego salda debetowego w efekcie przekroczenia limitu lub przekroczenia terminu spłaty oznacza, że bank zacznie pobierać od nas podwyższone oprocentowanie. Jeśli sprawy zajdą za daleko, może nawet dojść do zablokowania naszego konta. Z tego też względu troska o nasze saldo debetowe jest naszym najważniejszym obowiązkiem, jeśli posiadamy konto z taką opcją.