Taskich nie ma

04 października
22:38 2011

Polacy większość posiadanej gotówki przetrzymują w bankach na kontach bankowych. Ale są również i tacy, którzy nie mają zaufania do banków i trzymają sporo gotówki w domach. A ofert w bankach nie brakuje, konta osobiste, oszczędnościowe, bankowe karty płatnicze, najkorzystniejsze lokaty, kredyty itd. Jest więc w czym wybierać, a z pewnością w tym  wyborze pomogą nam rankingi, porównania i przeróżnego rodzaju analizy i zestawienia. Wracając do kont oraz przetrzymywania pieniędzy w domach, to najczęściej są to osoby starsze i schorowane, do których  emerytury przynoszą jeszcze listonosze. Trudno dziwić się tym osobom, że nie mają kont bankowych, że bankowe karty płatnicze i najkorzystniejsze  lokaty to dla nich czarna magia, bo przecież nie mają tyle siły, aby stać  w tasiemcowych kolejkach przy bankowych stanowiskach kasowych, i podobne problemy mieliby z dojściem do bankomatów. Tym nie mniej banki odnotowują stały dopływ klientów. Tylko w ubiegłym roku utworzono ponad 1,5 mln. nowych kont bankowych. Najwięcej w eurobanku, mbanku, alior banku, ing bsk oraz bz wbk. Dlaczego właśnie w tych bankach? Widocznie mają najlepszą ofertę, albo najlepszy marketing. Specjaliści finansowi twierdzą, że podstawowym czynnikiem wzrostowym jest dostęp do bezpłatnych bankomatów.
Nie tylko, tworzący rankingi biorą pod uwagę wiele czynników, a nie tylko dostęp do bezpłatnych bankomatów na przykład w ostatnim rankingu zdecydowanie wygrywa ekonto w mbanku, mimo, że klienci tego banku nie mają darmowego dostępu do wszystkich dostępnych u nas bankomatów. Po prostu mbank zaproponował swoim klientom najkorzystniejsze warunki, natomiast na drugim miejscu plasuje się konto inteligo. Są to dwa banki internetowe, pozostałe banki internetowe takie jak multibank i toyota bank również są w czołówce rankingu. Ale nie tylko, bowiem banki uniwersalne: ing bank śląski citibank handlowy, bank bph oraz raiffeisen bank, które również oferują obsługę kont przez internet. Tak czy inaczej to na mbank postawiło najwięcej klientów bo aż 48,11%, niewiele mniej na inteligo – 46,7%. Pozostałe banki zdecydowanie pozostały w tyle.
W innym zestawieniu wspomniane banki również są w czubie, ale dołączył do nich na przykład alior bank czy też bank pocztowy. Ten drugi bank jest zresztą dość ciekawym bankiem, bowiem ma nie tylko atrakcyjne oferty kont bankowych, ale także bankowe karty płatnicze. Internauci, którzy najczęściej wypowiadali się na temat banków oraz kont bankowych mają jednak wiele zastrzeżeń do oferty mbanku, a swoje zainteresowanie kierują raczej w stronę ing banku śląskiego. Jeden z klientów stwierdził na przykład, że nie dostał kredytu w mbanku mimo, iż jego miesięczne wpływy wahały się w granicach 3-5 tysięcy złotych. Tymczasem wnioskował o kredyt w wysokości 6 tysięcy złotych. Dlatego zdecydował się przenieść do ing banku śląskiego, gdzie mu nie czyniono żadnych przeszkód, a poza tym bank ten jest tańszy. Z pewnością opinii na temat oferty mbanku będzie więcej i będą jak zwykle zróżnicowane. Póki co w rankingach to jednak mbank prowadzi.