Stawiają na internetowe

02 lutego
11:50 2011

Niemal każdy z nas, jeżeli tylko posiada jakąś gotówkę i trochę myśli to woli ją trzymać na koncie w banku niż w domu. To już nie te czasy, nie te przyzwyczajenia i nie te problemy. Tymczasem jak wyliczono tylko jedna czwarta dorosłych Polaków ma założone konta bankowe. A wiadomo przecież, że o wiele łatwiej jest rozporządzać gotówką z konta w banku, niż brać pieniądze do kieszenie i jechać załatwiać swoje sprawy finansowe. Dlatego najlepiej i najprościej założyć sobie konto w banku. Problem tylko w jakim banku i jakie konto wybrać?
– Na początek zastanówmy się do jakich celów konta w banku mają nam służyć. Jeżeli do bieżących opłat, przelewów i pobierania gotówki to zakładajmy zwykłe konta bankowe z możliwością uzyskania karty do konta oraz kredytu odnawialnego. Tylko najczęściej takie konta są nieoprocentowane. A to dlatego, że zwykle ich właściciele nie posiadają większej gotówki i raczej korzystają z kredytów niż z własnych oszczędności. Dla tych, którzy zamierzają oszczędzać są przez banki przygotowane konta oszczędnościowe. Są to już konta zupełnie przyzwoicie oprocentowane, na których składać możemy swoje oszczędności bez ryzyka, iż możemy je stracić – powiedział znawca tego rynku.
Jednakże i  w jednym i w drugim przypadku chcielibyśmy mieć jednak jak najlepsze konto. Czy takie w ogóle istnieje i co oznacza w praktyce? Najczęściej szukamy najtańszych ofert, ale jak uczy nas doświadczenie najtańsze nie zawsze oznacza najlepsze. Są dwie szkoły na temat wyboru najlepszego dla siebie konta bankowego. Jedna zaleca dogłębną analizę ofert kont w różnych bankach. A więc dokładna analiza i wybór tej najlepszej oferty bez późniejszych zmian. Druga z kolei szkoła nakazuje także zastosowanie porównania i zestawień rankingowych, czyli porównanie ofert, w co najmniej kilku bankach, z tą tylko różnicą, że nie nakazuje bezkrytycznie trzymać się tego jedynego konta osobistego i tego samego banku. Przecież czas nie stoi w miejscu i niemal wszystko się zmienia – oferty kont bankowych również.
– Jestem zdecydowanie za kontami w bankach internetowych, bowiem konta internetowe z natury rzeczy są korzystniejsze dla klienta. Po pierwsze konta internetowe pozwalają na kontrolę swoich finansów przez całą dobę. Poza tym konta internetowe pozwalają zaoszczędzić czas, ponieważ nie wystajemy w kolejkach przed stanowiskami obsługi w bankach oraz bankowymi kasami. No i wreszcie konta internetowe są tańsze w obsłudze. Potrafię jednak zrozumień osoby, które nawet, jeżeli mają dostęp do internetu wolą pozostać przy wyborze banku tradycyjnego ze wszystkimi tego konsekwencjami. Najczęściej są to osoby starsze, które z natury nie lubią zmian. Jeżeli już zdecydujemy się na jakiś wybór to proponuję sprawdzić ofertę meritum banku i jego konta zarabiającego, fm banku i oferty rachunku oszczędnościwo-rozliczeniowego oraz propozycji mbanku – stwierdził klient internetowego konta.