Uczą oszczędności

07 lutego
07:55 2011

Z pewnością świat dorosłych finansów jest obcy dla dzieci, bardziej znany jest natomiast młodzieży, ale nadal jest nieprzejrzysty i niekoniecznie przyjazny. Ale niektórzy rodzice starają się wprowadzać swoje pociechy w skomplikowane sprawy bankowe, starają się już od najmłodszych lat wpajać im wartości wynikające z oszczędzania oraz właściwe gospodarowanie powierzonymi im pieniędzmi. Dlatego zakładają swoim dzieciom konta bankowe, ponieważ kiedy dziecko dostanie do ręki kieszonkowe najczęściej niemal natychmiast je wydaje. Tymczasem w ofercie bankowej są takie młodzieżowe konta bankowe, na które rodzice mogą przelewać swoim dzieciakom pieniądze oraz kontrolować ich wydawanie. Najczęściej wybierają młodzieżowe konto przez internet, ponieważ i dzieci i rodzice mogą w każdej chwili skontrolować stan takiego konta, nie muszą wystawać w kilometrowych kolejkach przed kasami bankowymi, poza tym konto przez internet dostępne jest przez 24 godziny na dobę. Oczywiście dla banków nie jest to jakiś wielki biznes, ale banki patrzą perspektywicznie. Wierzą, że jeżeli dziecko będzie się przyzwyczajać już od młodego wieku do banku, to tak jak w przypadku studentów wcześniej czy później wróci do niego już jako dorosły i wykształcony człowiek.
– To prawda, pamiętam jak rodzice założyli mi takie młodzieżowe konto przez internet, a później już jako dorosły człowiek – teraz jestem na piątym roku studiów – sam założyłem sobie konto i właśnie w tym samym banku. Mogłem oczywiście zmienić bank, poszukać sobie innego, może lepszego banku i lepszego konta, ale bank, w którym miałem takie młodzieżowe konto bankowe przez internet dobrze wypełniał swoje obowiązki, więc nie widziałem potrzeby, aby go zmieniać – powiedział student i jednocześnie klient mbanku.
Dla młodzieży komputery, internet, w zasadzie nie mają tajemnic, nic więc dziwnego, że mając do wyboru młodzieżowe konto bankowe w banku tradycyjnym oraz konto przez internet w banku internetowym, wybierają  banki internetowe. Zakładając im takie konto rodzice często pytają dzieci w jakim banku chciałyby mieć swoje konto, poza tym sami doskonale orientują się, że banki internetowe dają dziecku większe możliwości dostępu do konta niż banki tradycyjne. Zresztą ostatnie rankingi kont młodzieżowych potwierdzają opinię, że najlepsze konta młodzieżowe są właśnie w bankach internetowych.