Pierwsze symptomy bessy

08 października
13:04 2011

 

Inwestorzy to wiedzą, że inwestowanie w dzisiejszych czasach nie należy do łatwych zadań. Wbrew pozorom kryzys nas jeszcze nie opuścił więc z tym oszczędzaniem oraz inwestowaniem różnie bywa. Oczywiście dobrego oszczędzaniem nie ma większego kłopoty bowiem na przykład depozyty bankowe objęte są bankowym funduszem gwarancyjnym, więc pieniędzy naszych nie stracimy. Gorzej natomiast jest dobrego inwestowaniem na giełdzie oraz rynku funduszy inwestycyjnych. Najważniejszym warunkiem dobrego inwestowania jest oczywiście opłacalność tego biznesu. Jeżeli istnieje szansa na w miarę bezpieczne ulokowanie swoich oszczędności to tak robimy. Jeżeli nie wiemy jak to zrobić to istnieje coś takiego jak darmowe doradztwo finansowe. Za poradę nie musimy więc płacić, a czasami pomoc jest nam wprost niezbędna. A konta oszczędnościowe? Wydaje się, że ostatnio banki zaniedbują konta oszczędnościowe, bowiem po ostatnich wzrostach stóp procentowych oprocentowanie kont wcale nie wzrosło. Poza tym banki stosują przy kontach oszczędnościowych wiele haków na swoich klientów. Ale to temat na inną okoliczność. Teraz mówimy o inwestowaniu, a nie oszczędzaniu. Tymczasem inwestowanie na giełdzie albo w funduszach inwestycyjny to ryzyko, że straci się na tym interesie. Tym bardziej w sytuacji kiedy na tych rynkach dzieje się naprawdę źle. Największym wzięciem zawsze cieszy się najlepszy fundusz inwestycyjny, problem tylko jak go znaleźć. Skoro nie wiemy jak to zrobić to może pomoże nam darmowe doradztwo finansowe? Może tym najlepszym być na przykład tak zwany bezpieczny fundusz, inwestujący na przykład w bony skarbowe czy też w obligacje, albo fundusz zrównoważony, który tylko część kapitału inwestuje w akcje. Fundusze akcji są najbardziej zyskownym biznesem, ale i najbardziej ryzykownym. Ale kto ryzykuje dla tego najlepszym fundusz inwestycyjny to fundusz akcji.

– Jedno jest pewne, aby inwestować na rynku funduszy inwestycyjnych trzeba mieć określoną wiedzę o tym rynku, jeżeli ktoś takiej nie posiada to niech nawet nie zaczyna, bowiem może na tym tylko stracić. Dobrze też przy wyborze jakiegoś funduszu porównać je, a pomoże w tym ranking funduszy inwestycyjnych. Oczywiście sam ranking też nie wystarczy, ale przynajmniej można się z niego dowiedzieć jak stoją akcje tego czy innego funduszu, no i znaleźć dla siebie ten najlepszy fundusz inwestycyjny. Tylko jak to zrobić? Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie rzeczywiście darmowe doradztwo finansowe – stwierdził jeden z inwestorów.

Ostatni okres wyraźnie nie sprzyja rynkowi funduszy inwestycyjnych, giełda również cienko przędzie. Czyżby pierwsze oznaki zbliżającej się bessy? Trudno przewidzieć, ale pierwsi inwestorzy zaczynają już wycofywać z tych rynków swoje pieniądze. No cóż poczekamy zobaczymy.