Najlepiej w pakiecie

21 lutego
09:39 2011

 

Trudno w chwili obecnej wyobrazić sobie normalne życie bez założonego konta bankowego, jeszcze trudniej prowadzenie działalności gospodarczej. Właściwie obowiązkiem każdego przedsiębiorcy decydującego się na własny biznes jest posiadanie konta bankowego. Banki nie mają jakiś szczególnych wymogów przy zakladaniu przez firmy rachunków, bowiem konto firmowe jest normalnym kontem bankowym, które pomaga w biznesowym prowadzeniu firm oraz spółek.

– Z pewnością osoby decydujące się na założenie własnej działaklności gospodarczej, a nie mający żadnego w tym doświadczenia, nie bardzo wiedzą w jaki sposób jest zakladane konto dla firm. Tymczasem to nic prostszego, prawdopodobnie najprostsza operacja w całym systemie zakładania własnego binesu. Sytuacja jest podobna jak przy zakładaniu kont tradycyjnych i można to zrobić na dwa sposoby: można pofatygować się do oddziału jednego z banków oraz wypełnić odpowiednie dokumenty, należy jednak wziąć pod uwagę, że najczęściej w bankach są kolejki, a więc należy też liczyć się ze stratą czasu. O wiele prostszą metodą, o wiele mniej czasochłonną jest założenie takiego konta przez internet. W tej sytuacji również wypełniamy odpowiedni formularz dostępny na stronie internetowej wybranego banku, wypelniamy go, które natychmiast przesyłany jest drogą elektroniczną do banku. Należy jednak pamiętać, żę konto firmowe to zbyt poważna sprawa, aby podejmować w tej sprawie pochopną decyzję. Dlatego najpierw powinno się sprawdzić co najmniej kilka ofert, dokładnie je przeanalizować, zbadać wszystkie opłaty oraz całkowity koszt prowadzenia przez bank takiego konta i dopiero wówczas podjąć decyzję. Trzeba też wiedzieć, że teraz coraz częściej banki oferują firmom pakiety, a więc konta z dodatkowymi usługami – stwierdził znawca tego rynku.

Ale trzeba też pamiętać, że ewentualna zmiana konta firmowego nie jest tak prosta jak w przypadku kont osobistych dla klientów indywidualnych. Każda firma prowadzi szereg transakcji finansowych, współpracuje z kooperantami,wiele osób płaci przedsiębiorcom za towary i usługi. W razie zmiany mogą wyniknąć z tego powodu wiele komplikacji, na przykład z rozliczeniami, powiadamianiem zainteresowanych osób i firm, ZUS, Urzędu Skarbowego itd. To wlaśnie dlatego konto firmowe nie powinno być zakładane ad hoc. Taką decyzję powinno się dokladnie przemyśleć. Jeżeli tego nie potrafimy, pomoże nam w tym doradca finansowy.

– Wiem coś na ten temat, ponieważ sam prowadzę działalność gospodarczą i potwierdzam opinię eksperta. Nad decyzją o wyborze konta firmowego należy dobrze się zastanowić. Ja tego nie zrobiłem i później żałowałem swojej decyzji. Na szczęście byłem dopiero na początku rozkręcania biznesu, więc zamiana banku nie wprowadziła jeszcze chaosu w działalności mojej firmy. Unikniemy tego wybierając dla siebie najkorzystniejszą dla nas ofertę – powiedział jeden z przedsiębiorców.